Sigarayı bırakmanın zamanı geldi
Mayıs 24, 2024
Sigarayı Bırakma

Sigarayı Bırakma

Sigarayı şimdi bırakın ve ertelemeyin

Bir kişinin bile sigarayı bırakmasına yardım edersek, can verdiğimiz için mutlu oluruz.

Bu yazıyı okuyorsanız sigarayı bırakmaya karar vermişsiniz demektir. Sigarayı bırakmanın zor olduğunu biliyoruz, ancak deneyimlerimizin ve ilham verici hikayelerimizin yardımcı olacağını umuyoruz. Sabırlı olun ve bu bağımlılığı unutmanın en kolay yolunu bulacaksınız.

Burada sigara içmenin sonuçlarının neler olduğunu öğrenecek ve sigarayı nasıl bırakacağınız konusunda tavsiyeler alacaksınız.

Sigarayı bırakmanın evrensel bir yolu yoktur. Sigarayı bırakmak için ilk ve en önemli şey motivasyondur. Motive değilseniz, doğru anı bekleseniz iyi olur, biz de sitemizde yer alan yazılar ve içeriklerle sizi motive etmekten mutluluk duyarız.

Sigara bağımlılığı, malign süreçlerin gelişmesine yardımcı olur! Nikotinin güçlü bir bağımlılık etkisi vardır. tütün bitkilerinin yapraklarında bulunan renksiz, oldukça zehirli bir alkaloid. 10 saniyede beyin nikotin reseptörlerine ulaşır. inhalasyondan sonra, intravenöz uygulama oranından üç kat daha hızlıdır. Sigara dumanı, nikotin bağımlılığına, kanda daha az oksijene, çarpıntıya, doku beslenmesinde azalmaya, saç dökülmesine, ciltte renk değişikliğine, erken yaşlanmaya ve nefes almada zorlanmaya neden olan yaklaşık 4.800 kimyasal içerir. Sigara içmenin bir sonucu olarak bronşlardaki mukus birikimleri, kanser riskini artıran karbon monoksit, benzopiren, kronik bronşit, amfizem ve diğer kanserojen maddeleri biriktirir. Tütün kullanımının başlangıcından kanserin başlangıcına kadar 20 ila 25 yıl sürebilir. Bu süre organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak daha kısa veya daha uzun olabilir. 10 yıl boyunca günde 20 sigara içtiyseniz, bu 73.000 sigaradır. Zaten asılı bir akciğerin nasıl göründüğünü hayal edebiliyor musunuz? Daha uzun bir hayat, çocuklarınız veya sevdiklerinizle birlikte güzel zamanlar yaşamak istiyorsanız, şimdi sigarayı bırakın, çünkü kesinlikle vücudunuza zarar veriyorsunuz ve aşağıdaki hastalıklardan birine neden olabilirsiniz –Sigaranın Sonuçları. Sigaraya zarar vermeden dayanabilecek hiçbir insan vücudu yoktur.

Motivasyon

Sigarayı bırakma motivasyonu genellikle sigara içen kişinin sağlığı ile ilgilidir. Çoğu durumda, bir kişi 10 yıldan fazla sigara içtiğinde, sigara içmenin bir sonucu olarak bir takım sağlık sorunları yaşamaya başlar. Bazen bu sağlık sorunları gözle görülmez veya çok hafiftir, bunlara dikkat etmez veya alışırız, ancak diğer durumlarda fark edilir ve bizi sigarayı bırakmaya güçlü bir şekilde motive eder. Uzun yıllardır sigara içen kişilerde en sık görülen semptomlar öksürük, nefes darlığı, yorgunluk, hızlı kalp atışı ve çarpıntıdır. Bu semptomlara sahip olduğunuzda, zaten motive olmuş ve haklı çıkmış olursunuz, çünkü bu semptomlar bir dizi sağlık sorununa yol açar ve ciddi bir hastalığın işareti olabilir.

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu

Bir adam sigara atar

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu bir kez ve herkes için. Tüm bağımlılıklar gibi, sigarayı bıraktığınızı ve bir daha asla sigara içmeyeceğinizi bilmelisiniz. Sigarayı bırakmayla ilişkili nikotin istekleri veya hoş olmayan yoksunluk belirtileri görünmez veya çok zayıftır. Aksine, zihinsel bir sorundur. Kendinizi zevkten mahrum bıraktığınızı düşünüyorsanız, bu sizin için bir zevk değildir. Sigarayı sonsuza kadar bıraktığınızda bunun ne kadar gerçek bir zevk olduğunu anlayacaksınız. Hayatın tadını ve çocukluğunuzun aromalarını hissedeceksiniz.

  • Sigara içtiğiniz veya sigara içen arkadaşlarınızı görmediğiniz yerlerden kaçının.
  • Sigarayı düşünmemeye çalışın.
  • Genellikle sigara içtiğiniz durumlara düşmemeye çalışın.
  • Derin nefes alın, canınız ne zaman isterse, sizi sakinleştiriyorsa, her sigara içtiğinizde nefes alıp vererek taklit bile yapabilirsiniz.
  • En çok sevdiğiniz şeyi yapın – en sevdiğiniz kitabı okuyun, müzik dinleyin, TV izleyin.
  • Alkollü ve kafeinli içeceklerin kullanımından kaçının.

Bu senin kendinle mücadelen. Bu, uzun sürecek yaşam mücadelenizdir. Yavaş yavaş bu alışkanlığı düşünmeyi bırakacaksın, ama bu aylar alacak. Herhangi bir nedenle sigara içmemek önemlidir. Bunun en başından beri farkında olmalısınız. İlk yıl en önemlisidir ve bırakmanın ilk yılında sigaraya geri dönme riskinin en fazla olduğuna inanılmaktadır.

Nikotin sakızını bırakmak

Bu iyi ve kolay bir seçenek değil. Nikotin almamalısın ama faydası olacağını düşünüyorsan deneyebilirsin. Nikotin sakızları normal sakızlar gibi çiğnenmez, aralıklı olarak çiğnenir. Yaklaşık 30 dakika ağızda tutulabilirler. Nikotin sakızının yan etkileri hıçkırık ve mide bulantısıdır.

Nikotin bantları ile sigarayı bırakmak?

Sigarayı bu şekilde bırakmanız da nikotin aldığınız için önerilmez, ancak size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz her şeyi denemek zorundasınız. Bazı nikotin bantları ile tedavi 12 hafta sürer. Tedaviye başladığınız gün sigarayı tamamen bırakmış olmalısınız ki son sigaranız yama cilde uygulanmadan önceki gün olsun. Tedavi sırasında sigara içmeyin. Tedaviye daha yüksek doz yamalarla başlanır ve ardından kademeli olarak daha düşük nikotin yamalarına geçilir.

E-sigarayı bırakmak mı?

E-sigarayı

Uzun vadeli sağlık etkileri hakkında hala bilimsel kanıt eksikliği var. Geleneksel sigaralara bir alternatiftirler ve kullanımları, sigara içmenin ve neden olduğu hastalıkların azalmasına yol açabilir. Ancak kısa süreli etkileri vardır ve çoğu sigara içen sigaraya geri döner. Akciğer fonksiyonunda herhangi bir iyileşme gözlenmedi. Ürünlerin kalitesini ve güvenliğini garanti eden tek bir direktif yoktur. Sigarayı bırakma aracı olarak sunulmaz, aksine e-sigara yine bağımlılık yapar.

Tütün ısıtma sistemleri ile sigarayı bırakma

Sigarayı başka bir nikotin bağımlılığı ile değiştirerek bırakmanın bir yolu yoktur. CHT’ler, tütünün ısıtma sıcaklığının kontrolünü sağlayan ve böylece yanma sürecini önleyen bir sistemdir. Yanmayı ortadan kaldırarak duman, kül ve katran yerine su, nikotin, gliserol ve aroma içeren bir aerosol açığa çıkar. Koku, geleneksel bir sigaradan birçok kez daha zayıftır.

Zararlı maddelerin konsantrasyonu en aza indirilir ve sigara içenler saf nikotin alır. Bu sayede nikotin ihtiyaçlarını karşılarlar ve aynı zamanda toksisiteleri de azalır. Son araştırmalara göre, bu tip bir sistemin kullanılması, akciğer fonksiyonunun iyileşmesine ve damarlardaki aterosklerotik plakların hacminin azalmasına yol açmaktadır, ancak sigarayı bırakmak için önerilmemektedir ve sigaraya geri dönmek ve hatta onunla birleştirmek çok mümkündür. Nikotin doz aşımı baş ağrılarına neden olabilir. Nikotin alımının tüm riskleri devam etmektedir. Bu ürünün uzun vadeli etkileri henüz izlenememiştir, ancak yine bağımlılık yapar ve sigarayı bırakmak için önerilmez.

Spor yaparak sigarayı bırakmak

Bu sigarayı bırakma yöntemini kullanmaya karar verirseniz, diğer tüm yollardan kesinlikle daha büyük bir başarıya sahip olacaksınız. Hangi sporu yaptığın önemli değil. Önemli olan bu sporun size yorgunluk getirmesidir. Her egzersiz yaptığınızda terlemelisiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu koşmaktır, ancak başlangıçta herkes bu yüke dayanamaz, bu nedenle tempolu yürüyüşle yapmak için bir seçenek var. Spor salonundayken koşu bandında kaç kalori yaktığınızı takip etmek en iyisidir. Bu size ilerlemek için bir teşvik verir. Saatte 5 kilometre hızla %10’luk bir eğimle yürümek de bolca terlemenize ve solunum yollarınızın açılmasına neden olur. Günde 3 kilometre yürürseniz bu iyi bir sonuç ve iyi bir başlangıçtır. Bir sigara yakma isteği azalır çünkü zaten ne kadar çaba sarf ettiğinizi bilirsiniz. Kalıcı olun ve başarı garantilidir.

Dünya Tütünsüz Günü

Daha Fazla Bilgi – Sigarayı Bırakma

Amerikan Akciğer Birliği

Bu makaleyi beğen
+66