Sigarayı bırakmanın zamanı geldi
Mayıs 24, 2024
Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur

Sigarayı bıraktıktan sonra ne olur

Amerikan Akıl Hastalıkları Derneği’ne göre, sigara içmeyenler sigara içenlerden 14 yıl daha uzun yaşıyor.

1 saat sonra

Ayrıca kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını iyileştirir. Nabız yavaşlar ve normal değerlere ulaşır

12 saat sonra

Son sigara, vücut kendini vücuttaki oksijen konsantrasyonunu artıran zararlı karbon monoksitten temizler.

24 saat sonra

Vücuttaki oksijen miktarını iyileştirmek. Miyokard enfarktüsü geliştirme olasılığı azalır. Kalp krizi geçirme şansı keskin bir şekilde azalır ve kalp iyileşmeye başlar.

48 saat sonra

İki gün sonra bile, bir kişi sinir uçlarının restorasyonunun bir sonucu olarak artan tat ve koku duyumları yaşayabilir. Tat ve koku alma nitelikleri ikiye katlanır, sinir uçları yeniden gruplaşmaya başlar.

3 gün sonra

Nikotin seviyeleri zaten azalmıştır. Yoksunluk belirtileri ortaya çıkar – baş ağrısı, sinirlilik, iyi bir ruh hali eksikliği ve şiddetli tütün istekleri.

2 hafta içinde

Nikotin vücuttan tamamen temizlenir. Nefes almak daha kolaydır. Geri çekilme semptomları azalır.

1 ay sonra

Akciğerler zaten iyileşmeye başladı. Akciğerlerin solunum kapasitesi artar, buna nefes darlığı ve öksürükte azalma eşlik eder. İnsanın fiziksel yetenekleri gelişiyor.

Akciğerler, tütün zehirlerinden mukusu yavaş yavaş temizlemeye başlar. Kapasiteleri önemli ölçüde artar, kan dolaşımı düzelir ve hareketler daha kolay hale gelir.

Hava yollarının iltihaplanması (üst ve alt) azalır. Akciğerler kendi kendini temizleme yeteneğini geri kazanır ve üzerlerinde tütün zehirlerinden biriken mukus dışarı atılmaya başlar. Akciğerlerin düzgün çalışması geri dönmeye başladığında, zamanla giderek azalan bir öksürük ve nefes darlığı görülebilir.

Kendi içinizde çok daha fazla enerji hissetmeye başlarsınız.

3 ay sonra

Kan dolaşımı gelişmeye devam ediyor.

Bir yıl içinde

Koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.

2 yıl sonra

Kalp krizi riski normal ve öngörülebilir sınırlara indirilir.

5 yıl sonra

Akciğer, yemek borusu, ağız veya boğaz kanserinin yanı sıra felç geliştirme şansı yarı yarıya azalır. Felç riskini azaltırsınız – risk sigara içmeyenlerinkine eşittir.

10 yıl sonra

Akciğer kanseri olasılığı artık hiç tütün kullanmamış insanlarla aynıdır. Bu süre zarfında kanser öncesi hücreler atılır ve sağlıklı olanlarla değiştirilir.

Badana sonucu ölüm riski azalır. Sigarayı içtikten on yıl sonra boğazdan, rahimden, idrar yollarından, böbreklerden ve pankreastan tehlike olmaz.

15 yıl sonra

Kan damarlarına zarar verme riski, hiç sigara içmemiş bir kişinin seviyelerine indirilir.

Bu makaleyi beğen
+4